Foswiki $Id - en to fi translation catalogue (751 entries)

note: ($days)
en: %*(%1,day)
fi: %*(%1,päivä)

note: ($hours)
en: %*(%1,hour)
fi: %*(%1,tunti)

note: ($mins)
en: %*(%1,minute)
fi: %*(%1,minuutti)

note: ($secs)
en: %*(%1,second)
fi: %*(%1,sekunti)

en: %1 - Registration failure for %2 (%3)
fi: %1 - Rekisteröinnin epäonnistuminen %2 (%3)

en: %1 - Registration for %2 (%3)
fi: %1 - Rekisteröinti %2 (%3)

en: %1 - complete Foswiki documentation, Quick Start to Reference
fi: %1 - täydellinen Foswiki dokumentaatio, pika-aloitus viitteeseen

en: %1 - just for me
fi: %1 - vain minulle

en: %1 - starting points on Foswiki
fi: %1 - aloituspaikkoja Foswikiin

en: %1 - try out Foswiki on your own
fi: %1 - kokeile itse Foswikiä

en: %1 - view a short introductory presentation on Foswiki for beginners
fi: %1 - katso lyhyt perustietojen esittely Foswikistä aloittelijoille

en: %1 Recent Changes in %2 Web
fi: %1 viimeisintä muutosta %2 verkossa

en: %1 for changing your email address
fi: %1 vaihtaaksesi sähköpostiosoitettasi

en: %1 for changing your password
fi: %1 vaihtaaksesi salasanaasi

en: %1 has a list of other Foswiki users
fi: %1 sisältää listan muista Foswikin käyttäjistä

en: %1 has been editing the topic for %2 and the lease is still active for another %3.
fi: %1 on muokannut aihetta %2 ja muokkaustila on yhä aktiivinen seuraavien %3 ajan

en: %1 has been registered with e-mail %2
fi: %1 on rekisteröitynyt sähköpostiosoitteella %2

en: %1 has received a suspicious change request from your browser.
fi: %1 on vastaanottanut epäilyttävän muutospyynnön selaimeltasi.

en: %1 home
fi: %1 koti

en: %1 is a list of Foswiki user documentation
fi: %1 sisältää listan Foswikin käyttäjädokumentoinnista

en: %1 is an invalid name for a new web
fi: %1 ei ole sallittu nimi uudelle verkolle

en: %1 is currently logged in
fi: %1 on kirjautuneena

en: %1 is currently set to %2
fi: %1 on tällähetkellä asetettu arvoon %2

en: %1 is editing %2.
fi: %1 muokkaa aihetta %2

en: %1 is in at least one group and cannot be removed
fi: %1 on vähintään yhdessä ryhmässä eikä täten voida poistaa

en: %1 is the default topic for deleted attachments.
fi: %1 on oletusaihe poistetuille liitteille

en: %1 lists all Foswiki user tools
fi: %1 listaa kaikki Foswiki käyttäjän työkalut

en: %1 may still be editing %2.
fi: %1 saattaa edelleen muokata aihetta %2

note: ("<nop>$toWeb.<nop>$toTopic", "<nop>$fromWeb.<nop>$fromTopic",                $date, $by)
en: %1 moved from %2 on %3 by %4
fi: %4 on siirtänyt %1 sijainnista %2, %3

en: %1 to create another web
fi: %1 luodaksesi uuden webin

en: %1 to customize the web specific preferences
fi: %1 kustomoidaksesi verkon tietyt asetukset

en: %1 to start working on the new web
fi: %1 aloittaaksesi työskentelyn uuden webin kanssa

en: %1 topic does not exist
fi: %1 aihetta ei ole olemassa

en: %1 tried to register with e-mail %2
fi: %1 yritti rekisteröityä sähköpostiosoitteella %2

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Edit text
fi: &Muokkaa

en: &History
fi: &Historia

en: '%1' is not a valid %2
fi: '%1' ei ole sallittu %2

en: 'Create New Topic' page has moved
fi: 'Luo uusi aihe' sivu on siirretty

en: (%1 login)
fi: (%1 kirjaudu sisään)

en: (%1 validation)
fi: (%1 validointi)

en: (*Suggestion:* How about uploading your picture to your topic?)
fi: (*Ehdotus:* Mitä jos lataisit kuvasi aiheeseesi?)

en: (=all= to show all topics)
fi: (=kaikki= näyttääksesi kaikki aiheet)

en: (Use a topic name in System.WikiNotation)
fi: (Käytä aiheen nimeä System.WikiNotation)

en: (access denied)
fi: (pääsy kielletty)

en: (attach)
fi: (liitä)

en: (backlinks in %1 Web)
fi: (käänteislinkit %1 verkossa)

en: (backlinks in all Webs)
fi: (Käänteislinkit kaikissa verkoissa)

en: (book view)
fi: (kirjanäkymä)

en: (change form)
fi: (vaihda lomake)

en: (change language)
fi: (vaihda kieli)

en: (changes)
fi: (muutokset)

en: (delete attachment)
fi: (poista liite)

en: (delete)
fi: (poista)

en: (edit form)
fi: (muokkaa lomaketta)

en: (edit text)
fi: (muokkaa tekstiä)

en: (edit)
fi: (muokkaa)

en: (how you log in) LoginName:
fi: (kuinka kirjaudut sisään) Käyttäjätunnus:

en: (identifies you to others) WikiName:
fi: WikiNimi (EtunimiSukunimi, esim MattiMakela):

en: (login)
fi: (kirjaudu sisään)

en: (more)
fi: (lisää...)

en: (move attachment)
fi: (siirrä liite)

en: (no parent, orphaned topic)
fi: (ei isäartikkelia, orpoartikkeli)

en: (none)
fi: (tyhjä)

en: (optional)
fi: (valinnainen)

en: (otherwise search %1 Web only)
fi: (muutoin etsi vain verkosta %1)

en: (raw view)
fi: (näytä raaka)

en: (recommended)
fi: (suositeltu)

en: (rename)
fi: (nimeä uudelleen)

en: (revision %1)
fi: (versio %1)

en: (save error)
fi: (tallenna virhe)

en: (search result)
fi: (haun tulos)

en: (search results)
fi: (haun tulokset)

en: (set preferences)
fi: (Aseta asetukset)

en: (single character first name)
fi: (yhden merkin etunimi)

en: (single character last name)
fi: (yhden merkin sukunimi)

en: (skipped)
fi: (hypätty yli)

en: *Change comment:* If you use _Change Properties_ to change a comment, the comment shown in the topic will change, but the comment shown against the attachment history will be the comment when the file was uploaded.
fi: *Muuta kommentti:* Jos käytät _Change Properties_ muuttaaksesi kommenttia, aiheessa näkyvä kommentti muuttuu, mutta liitehistoriassa näkyvä kommentti on se mikä määriteltiin tiedostoa lähettäessä.

en: *Formatting help:*
fi: *Apua muotoiluun:*

en: *Important:* the information provided in this form will be stored in a database on the Foswiki server. This database is accessible to anyone who can access the server through the web (though passwords will be encrypted, and e-mail addresses will be obfuscated to help prevent spamming). Your country, or the country where the server is hosted, may have Data Protection laws governing the maintenance of such databases. If you are in doubt, you should contact %1 for details of the Data Protection Policy of this Foswiki server before registering.
fi: *Tärkeää:* Tästä lomakkeesta saatu data varastoidaan tietokantaan Foswikipalvelimelle. Tähän tietokantaan pääsee kirjautumaan selaimen kautta kuka tahansa, jolla on pääsy palvelimelle (Paitsi salasant ovat kryptattuja ja sähköpostiosoitteet sotkettu, jotta spammaaminen vähentyisi). Sinun maa, tai se maa jolla palvelin toimii; voi olla datan suojaus lakeja valvoakseen, joilla valvotaan tälläisten tietokantojen ylläpitoa. Jos epäilet tätä, ota yhteyttä %1 yksityiskohdista tämän Foswikin datan suojauksen menettelytavoista ennen rekisteröimistä.

en: *Local file:* If you select a different file in _Local file:_, it is this that will be updated or added.
fi: *Paikallinen tiedosto:* Jos valitset eri tiedoston _Local file:_, tämä tulee päivitetyksi tai lisätyksi.

en: *Properties:* The comment and visibility (i.e. is attachment hidden) can be changed without uploading a file by pressing "Change Properties only"; see %1.
fi: *Asetukset:* Kommentti ja näkyvyys (esim. onko liite piilotettu) voidaan muuttaa lähettämättä tiedostoa painamalla  "Change Properties only"; katso %1.

en: *bold* put word/phrase in asterisks: =<nop>*your phrase*=
fi: *vahvistus* ympäröi sana tai lause tähdillä: =<nop>*sinun lause*=

en: *bullet list* 3 spaces, asterisk, 1 space: =&&nbsp;&&nbsp;&&nbsp;*&&nbsp;your text=
fi: *Luetelmalistaus* 3 väliä, 1 tähti, 1 väli: =&&nbsp;&&nbsp;&&nbsp;*&&nbsp;tekstisi=

en: *external links* =http://yahoo.com= or =[<nop>[http://yahoo.com/][link to Yahoo]]=
fi: *ulkoiset linkit*  =http://yahoo.com= tai =[<nop>[http://yahoo.com/][linkki Yahoon]]=

en: *headings* 3 dashes, 1 to 6 pluses, 1 space: =---++&&nbsp;Your Heading=
fi: *Otsikot* 3 ajatusviivaa, 1-6 plussaa, 1 väli: =---++&&nbsp;Otsikkosi=

en: *italic* put word/phrase in underscores: =_<nop>your words_=
fi: *kursivointi* Ympäröi sana tai lause alaviivoilla:   =_<nop>sanasi_=

en: *monospaced* put word/phrase in equal signs: =<nop>=your words==
fi: *tasalevyiset* Ympäröi sana tai lause 2 yhtä suuri-merkillä: =<nop>=sanasi==

en: *paragraphs* separate with blank line
fi: *kappaleet* erotetaan tyhjällä viivalla

en: *site links* use topic name: =%1= or =[<nop>[%1][Our homepage]]=
fi: *sivustolinkit* käytä aiheen nimeä: =%1= or =[<nop>[%1][Kotisivumme]]=

en: <a href='%1'>RSS feed</a>, recent changes with <a href='%2'>50</a>, <a href='%3' rel='nofollow'>100</a>, <a href='%4' rel='nofollow'>200</a>, <a href='%5' rel='nofollow'>500</a>, <a href='%6' rel='nofollow'>1000</a> topics, <a href='%7' rel='nofollow'>all changes</a>
fi: <a href='%1'>RSS syöttö</a>, viimeiset <a href='%2'>50</a>, <a href='%3' rel='nofollow'>100</a>, <a href='%4' rel='nofollow'>200</a>, <a href='%5' rel='nofollow'>500</a>, <a href='%6' rel='nofollow'>1000</a> muutosta aiheissa, <a href='%7' rel='nofollow'>kaikki muutokset</a>

en: <em>in %1 web</em> only
fi: vain <em>verkossa %1</em>

en: <em>in all public webs</em>
fi: <em>kaikissa julkisissa verkoissa</em>

en: A =.txt= extension is appended to some filenames for security reasons
fi: Tiedostotarkenne =.txt= liitetään joihinkin tiedostoihin automaattisesti tietoturvasyistä

en: A Foswiki site is divided into webs; each one represents one subject, one area of collaboration. You are trying to %1 in a web that does not exist.
fi: Foswiki sivusto on jaettu verkkoihin. Jokainen verkko edustaa yhtä aihealuetta. Yrität suorittaa %1 verkossa, jota ei ole olemassa

en: A color starts with a # sign, followed by 6 hexadecimal numbers, e.g. =#FFFF00=.
fi: Värimäärittely alkaa # -merkillä, jonka jälkeen tulee 6 heksadesimaalista numeroa, esimerkiksi =#FFFF00=

note: ($data->{Email})
en: A confirmation e-mail has been sent to %1
fi: Varmistussähköposti lähetetty osoitteeseen %1

en: A link to a topic located in another web is written like %1. Make sure that the name of the web is not spelt wrongly on the previous page; fix the link if necessary.
fi: Linkitys aiheeseen, joka sijaitsee toisessa verkossa, kirjoitetaan esim. näin %1. Huolehdi, ettei verkon nimi ole kirjoitettu väärin edellisellä sivulla; korjaa linkki tarvittaessa.

en: A more extensive changes list is available via [[%1][Recent Changes]].
fi: Kattavampi muutoslista on saatavilla [[%1][Viimmeisistä muutoksista]].

en: A new system-generated password for your login name %1 (!WikiName %2) has been sent to your registered e-mail address. If your e-mail address is no longer valid, please contact %3
fi: Uusi, automaattisesti generoitu, salasanasi tunnukselle %1 (!WikiNimi %2) on lähetetty rekisteröimääsi sähköpostiosoitteeseen. Mikäli tämä osoite ei ole enää voimassa ota yhteyttä ylläpitäjään: %3

en: A topic template defines the initial content of a newly created topic.
fi: Aihesivupohja määrittelee alustavan sisällön uusille aiheille.

en: A topic with this name did exist, but has been renamed or moved to %1.
fi: Aihe tällä nimellä on ollut olemassa, mutta se on joko poistettu tai siirretty sijaintiin %1.

en: Access Denied
fi: Pääsy estetty

en: Access check on %1 failed
fi: Pääsytarkistus %1 epäonnistui

en: Access keys
fi: Pääsyavaimet

en: Action
fi: Toiminto

en: Action %1: %2.
fi: Toiminto %1: %2.

en: Add form
fi: Lisää lomake

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: Add your name to the list of users in the %1 topic in the %2 web.
fi: Lisää nimesi käyttäjälistaan webissä %2 aiheessa %1 .

en: Adding a %1 variable in WebPreferences
fi: Lisätä %1 muuttuja Web

en: Admin Foswiki User Authentication
fi: Foswikin ylläpitäjän käyttäjätodennus

en: Admin Maintenance
fi: Ylläpitäjän huolto

en: Advanced Search
fi: Tarkennettu haku

en: Advanced search
fi: Tarkennettu haku

en: After submitting this form your e-mail will be changed, and you will be returned to this form.
fi: Lomakkeen lähettämisen jälkeen sähköpostiosoitteesi vaihdetaan ja palaat takaisin lomakkeelle.

en: After submitting this form your password will be changed.
fi: Lomakkeen lähettämisen jälkeen salasanasi vaihtuu.

en: After submitting this form, you will receive an e-mail with your new, *system-generated* password, and a link to a page where you can change it.
fi: Lomakkeen lähettämisen jälkeen saat sähköpostitse uuden, *automaattisesti generoidun*, salasanasi ja linkin sivulle, jossa voit vaihtaa sen.

en: All public webs
fi: Kaikki julkiset verkot

en: Allow non <nop>WikiWord for the new topic name
fi: Salli ei- <nop>WikiSana uuden aiheen nimeksi

en: Alternatively hit back to go back to %SYSTEMWEB%.UserRegistration and choose a different username.
fi: Vaihtoehtoisesti klikkaa paluuta palataksesi [[%SYSTEMWEB%.UserRegistration][rekisteröitymislomakkeelle]] ja valitse toinen käyttäjätunnus.

en: An e-mail could not be delivered. Please notify your %1 administrator, %2
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää. Ilmoita asiasta %1 ylläpitäjällesi, %2

en: An error page will be shown if either of the topics are locked by another user.
fi: Jos aiheet ovat lukittu toisen käyttäjän toimesta sinulle näytetään virheilmoitus.

en: And populated with topics from the base web
fi: Sisältää kantaverkon aiheita

en: Any changes you made to the topic before coming to this page are preserved.
fi: Kaikki muutokset, jotka olet tehnyt aiheeseen ennen saapumistasi tälle sivulle on säilytetty.

en: Attach
fi: Liitä

en: Attach file to %1
fi: Liitä tiedosto sijaintiin %1

en: Attach image or document on %1
fi: Liitä kuva tai dokumentti sijaintiin %1

en: Attach new file
fi: Liitä uusi tiedosto

en: Attachment
fi: Liite

en: Attachment '%1' does not exist
fi: Liitettä '%1' ei ole olemassa

en: Attachment already exists in new topic
fi: Liite on jo olemassa uudessa aiheessa

en: Attachment delete failed
fi: Liitteen poisto ei onnistunut

en: Attachment does not exist
fi: Liitettä ei ole olemassa

en: Attachment move failed
fi: Liitteen siirto ei onnistunut

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Attachments help
fi: Liitteiden ohjeet

en: Attachments of %1
fi: Liitteet kohteessa %1

en: Attachments will not be shown in topic view page.
fi: Liitteitä ei näytetä aiheiden sivulla.

en: Attention
fi: Huomio

en: Attribute
fi: Attribuutti

en: Automated notification of topic changes
fi: Automaattinen ilmoitus aiheen muutoksista

en: Available Information
fi: Käytössäoleva tieto

en: Available form templates
fi: Saatavilla olevat sivupohjamallit

en: Available templates in %1 Web:
fi: Saatavilla olevat sivupohjat %1 verkossa:

en: Back to topic
fi: Takaisin aiheeseen

en: Backlinks
fi: Käänteislinkit

en: Backlinks to %1 in %2 Web
fi: Käänteislinkit %1 %2 verkossa

en: Backlinks to %1 in all Webs
fi: Käänteislinkit %1 kaikissa verkoissa

en: Bad password
fi: Huono salasana

en: Base web %1 is missing or does not exist
fi: Perusverkko %1 puuttuu tai ei ole olemassa

en: Bathing problem
fi: Puhdistus ongelma

en: Both body and title
fi: Molemmat otsikko ja runko

en: But existing form data will be lost (you can always retrieve this data through the topic history)
fi: Mutta nykyinen dataluokka menetetään (voit aina noutaa tämän datan aihehistoriasta)

en: By default, viewing the Trash web is restricted to %1. If you would like to allow all users to view the Trash web, remove the =ALLOWWEBVIEW= restriction in WebPreferences.
fi: Oletuksena, Trash verkon selaaminen on rajoitettu %1. Jos haluat sallia kaikkien käyttäjien selata Trash verkon, poista =ALLOWWEBVIEW= rajoitukset WebPreferences:ssä.

en: Can't find user %1
fi: Käyttäjää %1 ei löydy

en: Can't get an e-mail address for %1 (required for password reset)
fi: Sähköpostiosoitetta tilille %1 ei löydy (vaaditaan salasanan resetointiin)

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel editing and discard changes
fi: Peru muokkaus ja hylkää muutokset

en: Cannot create %1 because it already exists.
fi: Ei voi luoda %1 koska se on jo olemassa.

en: Cannot create web %1 because it already exists
fi: Ei voida luoda verkkoa %1 koska se on jo olemassa

en: Cannot rename %1 to %2 because it already exists.
fi: %1: nimeäminen uudelleen nimelle %2 ei onnistu, koska kohde on jo olemassa.

en: Case sensitive
fi: Merkkikokoriippuvainen

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Change Password
fi: Muuta salasana

en: Change comment and properties only
fi: Muuta kommentti ja asetuksia ainoastaan

en: Change from:
fi: Muuta:

en: Change language
fi: Vaihda kieli

en: Change links in topics that refer to !%1 in any Web:
fi: Muuta aiheiden linkit jotka viittaavat !%1 mihin tahansa verkkoon:

en: Change links in topics that refer to !%1 in the %2 Web:
fi: Muuta aiheen linkit, jotka viittaavat !%1 verkossa %2:

en: Change links in topics that refer to %1 in any Web:
fi: Muuta linkit aiheissa, mitkä viittaavat %1 mihin tahansa verkkoon:

en: Change links in topics that refer to %1 in the %2 Web:
fi: Muuta linkit aiheissa, mitkä viittaavat %1 verkossa %2:

en: Change password
fi: Muuta salasana

en: Change properties only
fi: Muuta asetuksia ainoastaan

en: Change topic
fi: Muuta aihetta

en: Changed
fi: Muutettu

en: Changed by
fi: Muuttanut

en: Changed:
fi: Muuttanut:

en: Changes
fi: Muutokset

note: ($r2, $r1)
en: Changes from r%1 to r%2
fi: Muutokset v%1 - v%2

en: Check your configuration settings for {TemplateDir} and {TemplatePath}. If that's not the problem, it may be because you have a setting of %1 that is pointing to a template that doesn't exist.
fi: Tarkista konfiguraatio asetukset {TemplateDir} ja {TemplatePath}. Jos se ei ole ongelma, jokin asetus %1 voi viitata sivupohjaan, jota ei ole olemassa.

en: Checked topics will be updated to point to the new topic location.
fi: Valitut aiheet päivitetään viittaamaan uuteen aiheen sijaintiin.

en: Checked topics will be updated to point to the new web name.
fi: Valitut aiheet päivitetään viittaamaan uuteen verkkonimeen.

en: Child topics in %1 web
fi: Aliaiheet %1 verkossa

en: Choose a new form for %1
fi: Valitse uusi malli %1

en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

en: Click to move topic back to previous location, with option to change references.
fi: Muuttaaksesi asetuksia, klikkaa siirtyäksesi takaisin edelliseen kohtaan.

en: Close
fi: Sulje

en: Color %1 has an invalid format
fi: Värikoodi %1 ei ole oikein määritelty

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comments:
fi: Kommentit:

en: Compare revisions
fi: Vertaa versioita

en: Confirm rename or move
fi: Varmista uudelleennimeäminen tai siirto

en: Confirm your changes using Foswiki's [[%1][topic history comparison tool (diff)]].
fi: Vahvista muutoksesi käyttäen Foswikin [[%1][aiheen historiavertailu-työkalua]].

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Contact %1 if you have any questions.
fi: Ota yhteyttä %1 jos sinulla on kysyttävää

en: Continue and try to rename web?
fi: Jatka ja yritä nimetä verkko uudelleen?

en: Continue to create the new page
fi: Jatka uuden sivun luontiin

en: Copy text and form data to a new topic (no attachments will be copied though).
fi: Kopioi teksti ja lomakedata uuteen aiheeseen (liitteitä ei kopioida).

en: Copy topic
fi: Kopioi aihe

en: Copyright &&copy; by the contributing authors. All material on this collaboration platform is the property of the contributing authors.
fi: Tekijänoikeus &&copy; osallistujien kesken. Kaikki materiaali tässä yhteisöllisessä sovellusalustassa on osallistujien omistuksessa.

en: Copyright &&copy; by the contributing authors. All material on this site is the property of the contributing authors.
fi: Tekijänoikeus &&copy; osallistujien kesken. Kaikki materiaali tässä sivustossa on osallistujien omistuksessa.

en: Could not create the new web %1
fi: Ei voitu luoda uutta verkkoa %1

en: Could not find template
fi: Sivupohjaa ei löytynyt

en: Could not perform search. Error was: %1
fi: Ei voitu suorittaa hakua. Virhe oli: %1

en: Could not save %1.
fi: Ei voitu tallentaa %1.

en: Country:
fi: Maa:

en: Create <nop>TestTopic###
fi: Luo <nop>TestiAihe###

en: Create New Topic
fi: Luo uusi aihe

en: Create New Topic in %1 Web
fi: Luo uusi aihe verkossa %1

en: Create a link to the attached file
fi: Luo linkki liitettyyn tiedostoon

en: Create a new auto-numbered test topic:
fi: Luo uusi, automaattisesti numeroitu, testausaihe

en: Create a new document by name:
fi: Luo uusi asiakirja nimellä:

en: Create by Name
fi: Luo nimen mukaan

en: Create the topic
fi: Luo aihe

en: Create this topic
fi: Luo tämä aihe

en: Create your personal %1 topic using your WikiName as topic name, and add the data you submitted to the topic.
fi: Luo henkilökohtainen %1 aihe käyttäen Wiki-tunnustasi aiheen nimenä; ja lisää data, minkä lisäsit aiheeseen.

en: Creating a suitable Form Definition topic
fi: Luo sopiva lomakkeen määritelmä aihe

en: Current location:
fi: Nykyinen sijainti:

en: Current parent:
fi: Nykyinen yläartikkeli:

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Date
fi: Päiväys

en: Dear %1
fi: Hyvä %1,

en: Default template
fi: Oletus-sivupohja

en: Delete
fi: Poista

en: Delete attachment
fi: Poista liite

en: Delete last row
fi: Poista viimeinen rivi

en: Delete topic
fi: Poista aihe

en: Delete topic...
fi: Poista aihe...

en: Describe the file so other people know what it is.
fi: Anna tiedostolle kuvaus, jotta muut tietävät mikä tiedosto on kyseessä.

en: Details in separate window
fi: Yksityiskohdat erillisessä ikkunassa

en: Did you spell the topic name correctly? Remember, a topic name is case sensitive.
fi: Kirjoititko aiheen nimen oikein? Muista että aiheen nimi merkkikokoriippuvainen.

en: Did you want to [[%1][reset %2's password]]?
fi: Haluatko [[%1][nollata %2 salasanan]]?

en: Difference:
fi: Eroavaisuudet:

en: Do not forget to save your changes
fi: Älä unohda tallentaa muutoksia

en: Do not show attachment in table
fi: Älä näytä liitettä taulukossa

en: Don't show:
fi: Älä näytä:

en: During deletion of attachment =%1= an error was found. Please notify your %2 administrator.
fi: Liitteen =1%= poistossa havaittiin virhe. Ole hyvä ja ilmoita tästä wiki-vastaavalle %2.

en: During move of attachment %1 to %2 an error was found. Please notify your %3 administrator.
fi: Liitteen %1 siirron yhteydessä %2, havaittiin virhe. Ota yhteyttä %3 wiki-vastaavaan.

en: During rename of topic %1 to %2 an error (%3) was found. Please notify your %4 administrator.
fi: Aiheen %1 uudelleennimeämisen %2 yhteydessä havaittiin virhe (%3). Ota yhteyttä %4 wiki-vastaavaan.

en: During rename of web %1 to %2 an error (%3) was found. Please notify your %4 administrator.
fi: Verkon %1 uudelleennimeämisen %2 yhteydessä havaittiin virhe (%3). Ota yhteyttä wiki-vastaavaan %4.

en: During save of %1 an error was found by the version control system. Please notify your %2 administrator.
fi: %1 tallennuksen yhteydessä version hallintajärjestelmä havaitsi virheen. Ota yhteyttä Wiki-vastaavaan %2.

en: E-mail address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: E-mail changed successfully!
fi: Sähköpostiosoitteen muutos onnistui!

en: Each preference has the syntax
fi: Jokaisella preferenssillä on syntaksi

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Anyway
fi: Muokkaa kaikeat huolimatta

en: Edit help
fi: Muokkauksen ohje

en: Edit personal data
fi: Muokkaa henkilökohtaisia tietoja

en: Edit settings for this topic
fi: Muokkaa tämän aiheen asetuksia

en: Edit text
fi: Muokkaa tekstiä

en: Edit this table
fi: Muokkaa tätä taulukkoa

en: Edit this topic text
fi: Muokkaa tämän aiheen tekstiä

en: Edit topic preference settings
fi: Muokkaa aiheen as

en: Either the code is not valid, or you have already confirmed your registration using it.
fi: Joko koodi ei ole validi, tai olet jo vahvistanut rekisteröintisi käyttävän sitä.

en: Either you did not specify a file name, or the file you are trying to upload %1 has no content. You may not upload an empty file.
fi: Joko et tarkentanut tiedoston nimeä; tai tiedostosta, jota yrität lähettää %1, uupuu sisältö. Voit myös yrittää lähettää tyhjää tiedostoa.

en: Email has been disabled for this Foswiki installation
fi: Sähköposti on poistettu käytöstä tässä Foswiki asennuksessa

en: Enlarge edit box
fi: Suurenna muokkauslaatikkoa

en: Enter a new username and password to change identity
fi: Syötä uusi käyttäjätunnus ja salasana muuttaaksesi identiteettisi

en: Enter the Wiki Administrator user or login as set in %1
fi: Syötä wiki-vastaavan käyttäjänimi tai kirjaudu kuten %1

en: Error registering new user
fi: Virhe uuden käyttäjän rekisteröimisessä

en: Error registering user %1
fi: Virhe käyttäjän %1 rekisteröimisessä

en: Error saving topic
fi: Virhe aiheen tallennuksessa

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

en: Error: File attachment at %1,%2 does not exist
fi: Virhe: Liitetiedostoa %2 ei löydy %1

en: Error: Unsupported content type: %1 (Must be =text/html=, =text/plain= or =text/css=)
fi: Virhe: Ei-tuettu sisältötyyppi: %1 (Täytyy olla =text/html=, =text/plain= tai =text/css=)

en: Error: Unsupported protocol. (Must be 'http://domain/...')
fi: Virhe: Ei-tuettu protokolla (täytyy alkaa 'http://domain/...').

en: Errors
fi: Virheet

en: Failed to include URL %1
fi: URLin %1 lisääminen epäonnistui

en: Fields marked %1 are required
fi: Kentät jotka on merkitty %1:llä ovat vaadittuja

en: File has been uploaded with different name
fi: Tiedosto on lähetetty eri nimellä

en: Find similar topics
fi: Etsi samankaltaisia aiheita

en: Find topics that link to %1 ...
fi: Etsi aiheita, jotka linkittävät %1:een ...

en: Finish creating an account for you, so that you can start editing pages using your WikiName.
fi: Viimeistele tilin luontisi, jotta voit aloittaa sivujen muokkauksen käyttäen WikiNimeä.

en: First Name:
fi: Etunimi:

en: Force new revision
fi: Pakota uusi versio

en: Forgotten your password?
fi: Unohditko salasanasi?

en: Form Definition %1 missing
fi: Lomakkeen määritelmä %1 puuttuu

en: Form definition missing
fi: Lomakkeen määritelmä puuttuu

en: Foswiki User Authentication
fi: Foswiki käyttäjäautentikointi

en: Foswiki password reset for %1
fi: Foswiki salasanan uudistaminen %1:lle

en: Foswiki's user interface is available in several languages. If you want to change the language for this session, choose one of the following and hit "Change language". Otherwise, follow the "Cancel" link on the bottom of the page to return to the previous topic.
fi: Foswikin käyttöliittymä on saatavissa useilla eri kielillä. Jos haluat vaihtaa nykyisen istunnon kieltä valitse listalta yksi ja klikkaa "Vaihda kieli" -nappia. Muutoin klikkaa "Peruuta" -linkkiä sivun alareunassa palataksesi edelliseen aiheesen

en: Get help on <a target='Macros' class='foswikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Setting topic preferences</a>.
fi: Hae apua <a target='Macros' class='foswikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Aiheen asetuksista</a>.

en: Get help on <a target='ManagingTopics' class='foswikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Renaming and moving topics</a>.
fi: Hae apua <a target='ManagingTopics' class='foswikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Aiheiden siirtoon ja uudelleennimeämiseen</a>.

en: Get help on <a target='ManagingWebs' class='foswikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Renaming and moving webs</a>.
fi: Hae apua <a target='ManagingWebs' class='foswikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Verkkojen uudelleennimeämiseen ja siirtoon</a>.

en: Get notified on changes on this search
fi: Vastaanota huomautuksia muutoksista tässä etsinnässä

en: Go back
fi: Takaisin

en: Go back in your browser and insert information for all mandatory fields.
fi: Palaa selaimeesi ja täytä kaikkiin pakollisiin kenttiin.

en: Go back in your browser and save your changes locally.
fi: Palaa selaimeesi ja tallenna muutoksesi paikallisesti.

en: Good examples:
fi: Hyviä esimerkkejä:

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Hello %1
fi: Hei %1

en: Hello %1!
fi: Hei %1!

en: Help
fi: Ohje

en: Hide file
fi: Piilota tiedosto

en: Hide help
fi: Piilota ohje

en: Hierarchical Webs is currently disabled, you cannot create Nested webs.
fi: Hierarkiset verkot ovat kielletty tällä hetkellä, et voi luoda aliverkkoja.

en: How about attaching your photo?
fi: Mitä jos liittäisit valokuvasi?

en: How to activate your %1 registration
fi: Kuinka aktivoida %1 rekisteröintisi

en: However, sending a confirmation e-mail to %2 failed, suggesting that this may be a fraudulent registration.  The user '%1' could not be removed automatically.
fi: Kuitenkin, vahvistus-sähköpostin lähetys %2 epäonnistui, tämä on mahdollisesti huijaus rekisteröinti. Käyttäjää %1 ei voitu poistaa automaattisesti.

en: However, sending a confirmation e-mail to %2 failed, suggesting that this maye be a fraudulent registration.  The user '%1' was removed automatically. However you may have to remove the user's personal topic manually.
fi: Vahvistus sähköpostin lähettäminen %2 epäonnistui, viitaten että tämä voi huijaus rekisteröinti. Käyttäjä %1 poistettiin automaattisesti. Kuitenkin voit joutua poistamaan käyttäjän henkilökohtaisen sivun manuaalisesti.

en: However, the filename has been changed from %1 to %2. Please make a note of it.
fi: Kuitenkin, tiedoston nimi %1 on muutettu %2.

en: I forgot my password
fi: Unohdin salasanani

en: Ideas, requests, problems regarding %1? <a href='%2'>Send feedback</a>
fi: Ideoita, pyyntöjä tai ongelmia koskien %1:tä? <a href='%2'>Lähetä palautetta</a>

en: If this line isn't present see _upgrade_ section below
fi: Jollei tämä ole näkyvissä katso päivitysosio alempaa

en: If this topic is missing create it, otherwise check it for errors.
fi: Jos tämä aihe puuttuu, luo se. Muussa tapauksessa tarkista virheiden varalta.

en: If you already know the name of the topic, enter the name of the topic into the [[%1][Jump box]] at the top
fi: Jos tiedät aiheen nimen, syötä nimi [[%1][Hyppää-laatikkoon]] ylhäällä.

en: If you are developing a Foswiki application, see %1 for a description of the correct parameters.
fi: Jos olet kehittämässä Foswikiä, katso %1 korrektien parametrien kuvaukset.

en: If you are unsure what this means, read:
fi: Jos olet epävarma, mitä tämä tarkoittaa, lue:

en: If you came here by clicking on a question mark link
fi: Jos tulit tänne klikkaamalla kysymysmerkki-linkkiä

en: If you don't receive a verification email within the next hour,
fi: Jos et vastaanota vahvistus-sähköpostia seuraavan tunnin sisällä,

en: If you enter a different name, make sure the topic does  exist.
fi: Jos syötät eri nimen, varmista että aihe on olemassa.

en: If you got this e-mail by mistake: Somebody (%1) registered at the %2 site using your mail address %3. Contact %4 if this is in error.
fi: Jos sait tämän sähköpostin yllättäen, joku on rekisteröitynyt sivustolle %2 (nimellä %1) käyttäen sähköpostiosoitettasi %3. Ota yhteyttä osoitteeseen: %4, jos luulet että tässä on tapahtunut virhe.

en: If you have any questions about registration, send an e-mail to %1.
fi: Jos sinulla on kysyttävää rekisteröinnistä, lähetä sähköpostia osoitteeseen %1.

en: If you have any questions, please contact %1
fi: Kysymyksiisi vastaa %1

en: If you have any questions, please contact %1.
fi: Kysymyksiisi vastaa %1.

en: If you haven't set a password yet or you want to reset it, go to: %1
fi: Jos et ole vielä määritellyt salasanaa tai haluat vaihtaa sen, mene osoitteeseen: %1

en: If you received a link to this topic in an e-mail or just want to look at the topic, [[%1][cancel save]] to go to %2.
fi: Jos vastaanotit linkin tähän aiheeseen sähköpostissa, tai haluat vain selata tätä aihetta, [[%1][peruuta tallennus]] siirtyäksesi %2.

en: If you want to create the topic
fi: Jos haluat luoda aiheen

en: If you would like to create this web
fi: Jos haluat luoda tämän verkon

en: If your old e-mail addresses are all invalid (you can't receive mail there any more) and you have forgotten your password, please contact %1 for help.
fi: Jos kaikki vanhat sähköpostisi ovat ei-valideja (et voi vastaanottaa sähköpostia enää) ja olet unohtanut salasanasi, ota yhteyttä %1.

en: If your user topic is not protected from changes by other people, and you don't register an e-mail address using this form, then your user account could be hijacked by someone else.
fi: Jos käyttäjäsivusi ei ole suojattu muiden käyttäjien muutoksilta, ja et rekisteröi sähköpostiosoitetta käyttäen tätä lomaketta, käyttäjätilisi voidaan kaapata.

en: Images will be displayed, for other attachments a link will be created.
fi: Kuvat näytetään, muille liitteille luodaan linkit.

en: In reversed order
fi: Päinvastaisessa järjestyksessä

en: In some cases, Foswiki changes the name of the uploaded file to make it safe and accessible across all platforms:
fi: Joissain tapauksissa, Foswiki muuttaa ladatun tiedoston nimen, turvallisuuden ja pääsyvyyden(Kaikkien sovellusalustojen välillä) vuoksi:

en: Incorrect %1
fi: Väärä %1

en: Incorrect %1.WikiNames:
fi: Väärät %1.WikiNimet:

en: Incorrect Password
fi: Väärä salasana

en: Incorrect parameters to the =%1= script
fi: Väärät parametrit =%1= skriptiin

en: Index
fi: Hakemisto

en: International (8-bit) characters are removed (replaced by US-ASCII equivalents for Latin-1)
fi: Kansainväliset (8-bittiset) kirjaimet poistetaan (korvataan US-ASCII, Latin-1 verrattavaan)

en: Invalid Activation Code
fi: Virheellinen aktivointikoodi

en: Invalid e-mail address
fi: Virheellinen sähköpostiosoite

en: It is probably OK to go ahead and edit - unless you intend to change data in a form attached to the topic. If %1 actually _does_ save the topic while you are editing, your changes will be merged, and nothing will be lost. Form data cannot easily be merged though, so in this case you are recommended to check with %1 first.
fi: On todennäköisesti hyvä muokata - jollet halua muuttaa lomakkeen dataa aiheessa. Jos %1 actually _does_ save aihetta, samaan aikaan kun itse muokkaat, sinun muokkaukset yhdistetään, eikä mitään tietoa katoa. Lomake dataa ei voi helposti yhdistää, joten on suositeltavaa tarkistaa %1 ensin.

en: It's usually best to choose a <a target='WikiWord' class='foswikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>WikiWord</a> for the new topic name, otherwise automatic linking may not work. Characters not allowed in topic names, such as spaces will automatically be removed.
fi: On yleensä hyvä valita <a target='WikiWord' class='foswikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>WikiSana</a> uusille aiheille, muutoin linkittäminen ei välttämättä onnistu. Aiheiden nimissä kielletyt kirjaimet, kuten välit, poistetaan automaattisesti.

en: It's usually best to choose a short name for the new web, as it is easier to link to them later on. Characters not allowed in web names, such as spaces will automatically be removed.
fi: On hyvä yleensä valita lyhyt nimi uudelle verkolle, jotta siihen on helpompi linkittää myöhemmin. Verkkojen nimissä kielletyt kirjaimet, kuten välit, poistetaan automaattisesti.

en: Jump
fi: Hyppää

en: Last Name:
fi: Sukunimi:

en: Last editor
fi: Viimeisin muokkaaja

en: Last modified time
fi: Muokattu viimeksi

en: Limit results to:
fi: Rajoita tulokset:

note: ($left) ($right)
en: Line: %1
fi: Rivi: %1

note: ($left, $right)
en: Line: %1 to %2
fi: Rivi: %1 - %2

en: Link
fi: Linkki

en: List all topics in the %1 web in alphabetical order
fi: Luettele kaikki aiheet verkossa %1 aakkosjärjestyksessä

en: List topics that start with the letter:
fi: Luettele aiheet jotka alkavat kirjaimella:

en: Literal search
fi: Tarkka sanahaku

en: Local customisations of site-wide preferences
fi: Paikalliset muutokset sivustonlaajuisiin asetuksiin

en: Log In
fi: Kirjaudu sisään

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Login name %1
fi: Käyttäjätunnus %1

en: Logon
fi: Kirjaudu sisään

en: Mail to
fi: Sähköpostita

en: Make search:
fi: Tee haku:

en: Missing Fields
fi: Puuttuvat kentät

en: Missing action command
fi: Puuttuva komento

en: Modify search
fi: Muuta hakua

en: More Actions on Topic %1
fi: Lisää toimintoja aiheessa %1

en: More formatting help
fi: Lisää muotoiluapua

en: More topic actions...
fi: Lisää aihetoimintoja...

en: More...
fi: Lisää...

en: Move
fi: Siirrä

en: Move attachment
fi: Siirrä liite

en: Move attachment to web:
fi: Siirrä liite verkkoon:

en: Move file attachment
fi: Siirrä tiedostoliite

en: Move or delete attachment
fi: Siirrä tai poista liite

en: Move to web:
fi: Siirrä verkkoon:

en: Move topic to web:
fi: Siirrä aihe verkkoon:

en: Move/Rename
fi: Siirrä/nimeä uudelleen

en: My Links
fi: Minun linkkini

en: NEW
fi: UUSI

en: Name of copy:
fi: Kopion nimi:

en: Name of new web is missing
fi: Verkon nimi puuttuu

en: Navigate to a similar topic
fi: Suunnista samankaltaiseen aiheeseen

en: New User Registration disabled
fi: Uuden käyttäjän rekisteröinti poistettu käytöstä

en: New User Registration not supported
fi: Uuden käyttäjän rekisteröinti ei tuettu

en: New e-mails (space-separated list)
fi: Uudet sähköpostiosoitteet (välilyönneillä eroteltu lista)

en: New or changed topics in %1, since %2:
fi: Uudet tai muokatut aiheet %1, sitten %2:

en: New parent web:
fi: Uusi yläverkko:

en: New password
fi: Uusi salasana

en: New topic name %1 is not a %2
fi: Uusi aiheen nimi %1 ei ole %2

en: New web name:
fi: Uusi verkon nimi:

en: Newer revision:
fi: Uudempi versio:

en: No child topics
fi: Ei ala-aiheita

en: No permission to view %1
fi: Ei oikeuksia näyttää %1

en: No previous revision exists.
fi: Aikaisempaa versiota ei ole olemassa.

en: No users to reset passwords for.
fi: Ei käyttäjiä, joiden salasana voitaisiin resetoida.

en: Not recommended when deleting a topic.
fi: Ei suositeltu poistettaessa aihetta

en: Note that any URLs that refer to the attachment will be broken after this move.
fi: Huomaa, että kaikki URL:t, jotka viittaavat tähän liitteeseen rikkoutuvat tämän toiminnon jälkeen.

en: Note:
fi: Huomaa:

en: Notes:
fi: Huomautukset:

en: Notification help
fi: Huomautus apua.

en: Notifications
fi: Huomautukset

en: Number of topics:
fi: Aiheiden lukumäärä:

en: Older revision:
fi: Vanhempi versio:

en: Once registered you can login using your %1 and password.
fi: Kun olet rekisteröitynyt voit kirjautua käyttämällä %1 ja salasanaasi.

en: Only members of the %1 are allowed to perform this action.
fi: Ainoastaan %1 käyttäjät voivat suorittaa tämän toiminnon.

en: Oops: we could not recognize you. Try again or [[%1][reset your password]].
fi: Hupsista: Tunnistus epäonnistui. Yritä uudelleen tai [[%1][resetoi salasanasi]].

en: Optionally change topic name:
fi: Vaihtoehtoisesti muuta aiheen nimeä:

en: Optionally enter a different topic name:
fi: Vaihtoehtoisesti syötä erilainen aiheen nimi:

en: Organisation URL:
fi: Organisaation URL:

en: Organisation name:
fi: Organisaation nimi:

en: Other Country
fi: Toinen maa

en: Other search options:
fi: Muut hakuoptiot

en: Otherwise, use this form to get a new one e-mailed to you.
fi: Muutoin käytä tätä lomaketta ja lähetämme uuden sinulle sähköpostilla.

en: Password
fi: Salasana

en: Password changed successfully!
fi: Salasana muutos onnistui!

en: Password could not be changed
fi: Salasanaa ei voitu muuttaa

en: Password reset failed
fi: Salasanan resetointi epäonnistui.

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Personal Preferences
fi: Henkilökohtaiset asetukset

en: Pick from a list
fi: Valitse listalta

en: Pick one of the %1.
fi: Valitse yksi %1

en: Placeholder for trashed attachments
fi: Paikka poistetuille liitteille

en: Please contact %1 if you have any questions.
fi: Ole hyvä ja ota yhteyttä %1 jos sinulla on kysyttävää.

en: Please contact %1.
fi: Ole hyvä ja ota yhteyttä %1.

en: Please enter the Wiki admin password
fi: Syötä wiki-vastaavan salasana

en: Please enter your username and password
fi: Kirjoita käyttäjätunnus ja salasana

en: Please go _back_ in your browser and try a new name.
fi: Ole hyvä ja palaa selaimeesi ja yritä uutta nimeä.

en: Please go back in your browser and check again.
fi: Ole hyvä ja palaa selaimeesi ja tarkista uudestaan.

en: Please go back in your browser and choose a topic name that is a %1.WikiWord or check the allow non-Wiki Word box
fi: Ole hyvä ja palaa selaimeesi ja valitse aiheen nimi, joka on WikiSana tai rastita Ei-Wiki sanalaatikko

en: Please go back in your browser and try again.
fi: Ole hyvä ja palaa selaimeesi ja yritä uudelleen.

en: Please make sure you spelled the %1 correctly and try again. If you get stuck, please mail %2.
fi: Varmista %1 oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen. Jos jäät jumiin, ota yhteyttä %2.

en: Please visit %1 to change your password to something more memorable for you.
fi: Ole hyvä ja siirry %1 muuttaaksesi salasanasi joksikin helpommin muistettavaksi.

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences for
fi: Asetukset

en: Press Cancel otherwise.
fi: Paina Peruuta muussa tapauksessa.

en: Press OK to confirm that this change was intentional.
fi: Paina OK vahvistaaksesi tämän muutoksen tarkoituksellisuus.

en: Problem filling bath
fi: Polun täyttö ongelma

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Query Search
fi: Verkkohaku

en: Quick edit of existing preferences (edit the topic text to set new preferences)
fi: Nykyisten asetusten nopea muokkaus (Muokkaa aiheen tekstiä asettaaksesi uudet asetukset)

en: Quiet save
fi: Hiljainen tallennus

en: RSS Feed
fi: RSS-uutisotsikot

en: Raw edit
fi: Raaka muokkaus

en: Read %1 to get a quick overview of this collaboration platform. To learn more, study the TwentyMinuteTutorial, which is accessible from the same link.
fi: Lue %1 saadaksesi yleiskäsityksen wikistä. Oppiaksesi enemmän, lue TwentyMinuteTutorial, joka löytyy samasta linkistä.

en: Read new revision help text in new window
fi: Lue uudistetun version ohje uudessa ikkunassa

en: Read on
fi: Lue

en: Recently changed topics
fi: Vastikään muuttuneet aiheet

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Registered users can [[%1][change]] and [[%2][reset]] their passwords.
fi: Rekisteröityneet käyttäjät voivat [[%1][vaihtaa]] ja [[%2][nollata]] salasanansa.

en: Registration
fi: Rekisteröinti

en: Registration codes can only be used once.
fi: Rekisteröintikoodeja voidaan käyttää vain kerran.

en: Regular expression search
fi: Säännöllinen lauseke etsintä

en: Related Topics
fi: Liittyvät aiheet

en: Related topics:
fi: Liittyvät aiheet:

en: Remember me on this computer
fi: Muista minut tällä tietokoneella

en: Remember to update your user topic if you want your e-mail change to be reflected there as well.
fi: Muista päivittää käyttäjäsivusi, jos haluat sähköpostin vaihdon heijastuvan sinnekkin.

en: Remember your password?
fi: Muistatko salasanasi?

en: Remove the user from the group(s) %1 first.
fi: Poista käyttäjä ryhmistä/ryhmästä %1 ensiksi.

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename failed
fi: Uudelleen nimeäminen ei onnistunut

en: Rename or move topic
fi: Nimeä uudelleen tai siirrä aihe

en: Rename, move or delete this web:
fi: Nimeä uudelleen, siirrä tai poista tämä verkko:

en: Rename/Move
fi: Nimeä uudelleen/siirrä

en: Rename/move topic...
fi: Nimeä uudelleen/siirrä aihe...

en: Rename/move/delete web...
fi: Nimeä uudelleen/siirrä/poista verkko...

en: Replace form...
fi: Korvaa lomake...

en: Request Validation
fi: Pyynnön vahvistus

en: Reset Password
fi: Resetoi salasana

en: Reset password
fi: Resetoi salasana

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore topic
fi: Palauta aihe

en: Restore topic to revision:
fi: Palauta aihe versioon:

en: Restore topic to this revision
fi: Palauta aihe tähän versioon

en: Results from %1 web
fi: Tulokset %1 verkosta

en: Return to %1.
fi: Palaa %1

en: Retype new password
fi: Uusi salasana uudelleen

en: Retype password:
fi: Salasana uudelleen:

en: Rev %1 was saved by %2, while you were still editing.
fi: Rev %1 tallennettu käyttäjän %2 toimesta muokkauksesi aikana.

en: Review recent changes in:
fi: Esikatsele viimeisimpiä muutoksia:

en: Revision
fi: Versio

en: Revisions
fi: Versiot

en: S = Save, C = Cancel
fi: S = Tallenna, C = Peruuta

en: S = Save, Q = Quiet save, K = Save and Continue, D = Discard
fi: S = Tallenna, Q = Hiljainen tallennus, K = Tallenna ja jatka, D = Hylkää

en: S = Save, Q = Quiet save, K = Save and Continue, P = Preview, C = Cancel
fi: S = Tallenna, Q = Hiljainen tallennus, K = Tallenna ja jatka, P = Esikatsele, C = Peruuta

en: Save table
fi: Tallenna taulu

en: Saved to:
fi: Tallennettu:

en: Search
fi: Etsi

en: Search %1 Web only
fi: Etsi vain verkosta %1

en: Search all webs
fi: Etsi kaikki web:t

en: Search all webs for topics that link to here
fi: Etsi kaikista verkoista aiheita, jotka linkittävät tänne

en: Search in all webs
fi: Etsi kaikista verkoista

en: Search more topics in this web
fi: Luettele lisää samankaltaisia aiheita tässä web:ssä

en: Search string
fi: Etsi merkkijonoa

en: Search the %1 Web for topics that link to here
fi: Etsi verkosta %1 aiheita, jotka linkittävät tänne

en: Search where:
fi: Etsi mistä:

en: Searched:
fi: Etsitty:

en: Security Note:
fi: Turvallisuushuomautus:

en: See %1 for a list of existing users or register as new user in %2.
fi: Selaa %1 nykyisten käyttäjien listaa tai rekisteröidy uutena käyttäjänä %2.

en: See %1 for information about Form Definitions.
fi: Katso %1, infoa lomakkeiden määrittelystä.

en: See also the faster %1
fi: Katso myös nopeampi kuin %1

en: See also the verbose %1.
fi: Katso myös monisanainen %1.

en: See also:
fi: Katso myös:

en: See below for help in editing this page.
fi: Katso ohjeet alempaa sivun muokkaamiseksi.

en: Select
fi: Valitse

en: Select a new local file to update attachment
fi: Valitse uusi paikallinen tiedosto päivittääksesi liite

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select topic parent:
fi: Valitse yläartikkeli:

en: Select, copy and paste your signature text to the bottom of your entry
fi: Valitse, kopioi ja liitä allekirjoitustekstisi artikkelin alaosaan

en: Send you a confirmation of your registration by e-mail.
fi: Lähetä vahvistus rekisteröinnistä sähköpostilla.

en: Sequential
fi: Peräkkäinen

en: Set all
fi: Aseta kaikki

en: Set new parent
fi: Aseta uusi yläartikkeli

en: Set new topic parent
fi: Aseta uusi yläaihe

en: Show help
fi: Näytä ohje

en: Show tool-tip topic info on mouse-over of %1 links, on or off:
fi: Näytä työkaluvihjeet hiiren kursorin alla linkeistä %1, päälle tai pois

en: Shrink edit box
fi: Pienennä muokkauslaatikkoa

en: Side by side
fi: Vierekkäin

en: Simple search
fi: Yksinkertainen haku

en: Site-level preferences are located in %1, however this %2 prefs topic has override priority and should be used for local customisations. This allows for easier upgrades as you don't need to worry about the shipped preferences clobbering yours. It's easier to keep a handle on if you only copy over the settings you actually change.
fi: Sivustonlaajuiset asetukset sijaitsevat sivulla %1, kuitenkin tällä %2 asetussivulla on korkeampi prioriteetti ja tätä tulisi käyttää paikallisiin räätälöinteihin. Tämä helpottaa järjestelmän päivitystä, koska sinun ei tarvitse huolehtia oletusasetusten ylikirjoittavan tekemiäsi muutoksia. Asetukset ovat helpompia käsitellä, kun kopioit tälle sivulle vain määritykset joita muutat.

en: Size
fi: Koko

en: Some add schedule information and vacation notice.
fi: Lisää aikataulu infoa ja lomahuomautus.

en: Some characters such as =&#126;=, =$=, =@=, =%= are removed
fi: Jotkin merkit, kuten =&#126;=, =$=, =@= ja =%= on poistettu

en: Some mail tools have an error that causes them to send the same request twice when you click on a link. It you did this, it is possible that you actually *have* registered successfully.
fi: Jotkin sähköpostityökalut virheellisesti lähettävät saman pyynnön kahdesti, kun klikkaat linkkiä. Jos teit tämän, on mahdollista että *olet* rekisteröinyt onnistuneesti.

en: Some people turn it into a personal portal with favorite links, what they work on, what help they'd like, etc.
fi: Jotkut käyttäjät tekevät siitä henkilökohtaisen portaalinsa lisäten omia linkkejään, kertovat mitä tekevät, mitä apua haluaisivat saada jne.

en: Sorry, Registration has been temporarily disabled
fi: Pahoittelen, rekisteröinti on väliaikaisesti poistettu käytöstä

en: Sorry, the password system is currently read only, please contact %1
fi: Pahoittelen, järjestelmä on tällähetkellä vain-luku tilassa. Ota yhteyttä osoitteeseen %1

en: Sort results by:
fi: Lajittele tulokset:

en: Spaces are replaced by underscores
fi: Välilyönnit korvataan alaviivoilla

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Submit
fi: Lähetä

en: Submitted content:
fi: Syötetyt tiedot:

en: Subscribe / Unsubscribe in:
fi: Merkitse / Peruuta:

en: Summaries
fi: Yhteenvedot

en: Switch to monotype or propotional font
fi: Vaihda monotyyppiseen tai suhteelliseen fonttiin

en: TIP: to search for all topics that contain ="SOAP"=, ="WSDL"=, a literal ="web service"=, but not ="shampoo"=, write:
fi: Vinkki: Etsiääkseen kaikki aiheet, jotka sisältävät ="SOAP"=, ="WSDL"=, kirjaimellisesti ="web service"=, mutta ei ="shampoo"=, kirjoita:

en: Template %1 does not exist
fi: Mallinnetta %1 ei ole olemassa

en: Test Topics
fi: Testiaiheet

en: Text body
fi: Leipäteksti

en: Thank you for registering
fi: Kiitos rekisteröitymisestä

en: Thank you for registering in the %1 collaboration platform. Please save this e-mail for future reference.
fi: Kiitos rekisteröitymisestäsi wikiin. Laita tämä sähköposti talteen, saatat tarvita tietoja myöhemmin.

en: Thank you for registering in the %1 collaboration platform. Your verification code is %2.
fi: Kiitos kun rekisteröidyit %1 yhteilölliseen sovellusalustaan. Sinun vahvistukoodisi on %2.

en: That user has already been activated
fi: Käyttäjätili on jo aktivoitu

en: The %1 field must be your first and last name in %2, e.g. your capitalized first and last name with spaces removed.
fi: %1 kenttään tulee etunimi ja sukunimi %2, etukirjaimet isolla ja väli poistetaan nimien väliltä.

en: The %1 field must match the {LoginNameFilterIn} filter for this site
fi: %1 kentän täytyy vastata tämän sivuston {LoginNameFilterIn} suodatinta

en: The %1 topic already exists
fi: Aihe %1 on jo olemassa

en: The %1 web does not exist
fi: Verkkoa %1 ei ole olemassa

en: The %1 web is the sandbox you can use for testing. Everybody is welcome to add or delete some stuff. It is recommended to walk through the %2 to get a jumpstart on the %3 tool. A good rule of thumb is to add at the end of the page and sign and date it with your %4.
fi: %1 verkko on hiekkalaatikko ja se on tarkoitettu testaukseen. Kaikki voivat lisätä ja poistaa materiaalia. On suositeltavaa käydä lävitse %2 saadakseen hyvän alun %3 työkaluun. Hyvä nyrkkisääntö on merkitä sivun alaosaan oma %4 ja päiväys.

en: The %1 web of Foswiki, the Free and Open Source Wiki.
fi: %1 verkko Foswikissä, Vapaassa ja Avoimen lähdekoodin Wikissä.

en: The %1 web of Foswiki. Foswiki is the Free and Open Source Wiki.
fi: %1 verkko Foswikissä. Foswiki on Vapaa ja Avoimen lähdekoodin Wiki.

en: The =%1= script can only be called with POST method.
fi: Skripti =%1= voidaan ainoastaan kutsua POST metodilla.

en: The Administrator has disabled new user registration.
fi: Ylläpito on poistanut uusien käyttäjien rekisteröitymisen käytöstä.

en: The activation code %1 is invalid.
fi: Aktivointikoodi %1 on virheellinen.

en: The attachment and any history will be moved to the new topic.
fi: Liite ja sen historiatiedot siirretään uuteen aiheeseen.

en: The chances are good that %1 has simply navigated away from the edit page without saving.
fi: On todennäköistä että %1 on yksinkertaisesti siirtynyt pois muokkaus-sivulta tallentamatta muutoksia.

en: The checkmarked topics will be updated (another form will appear which will _eventually_ allow you to rename any topics that were locked)
fi: Merkityt aiheet päivitetään (Toinen lomake ilmaantuu, mikä sallii sinun uudelleennimetä aiheita, jotka olivat lukittuina)

en: The e-mail address for this account is not valid.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite ei ole validi.

en: The entry for user %1 was missing in the password system.
fi: Tietue käyttäjälle %1 puuttuu salasanajärjestelmästä.

en: The file has been uploaded and attached properly to the %1 topic.
fi: Tiedosto on lähetetty ja liitetty onnistuneesti %1 aiheeseen.

en: The following topics are locked for edit, and cannot be moved:
fi: Seuraavat aiheet on lukittu muutoksilta ja niitä ei voi siirtää:

en: The following topics refer to topics in this web, but are being edited:
fi: Seuraavat aiheet viittaavat aiheisiin tässä verkossa, mutta joita parhaillaan muokataan:

en: The following topics refer to topics in this web, but you are denied access to them:
fi: Seuraavat aiheet viittaavat aiheisiin tässä verkossa, mutta sinulta on pääsy kielletty niihin:

en: The form should be defined in the topic %1
fi: Mallin pitäisi olla määritelty %1 aiheessa

en: The lease on this topic expired %1 ago.
fi: Aiheen lukitus umpeutui %1 sitten.

en: The name of the topic must not be empty.
fi: Aiheen nimi ei voi olla tyhjä.

en: The new topic chosen must already exist.
fi: Valitun uuden aiheen täytyy olla olemassa.

en: The new web has been created
fi: Uusi verkko on luotu

en: The password you entered in the *old password* field is incorrect.
fi: *Vanha salasana* kenttään syöttämäsi salasana on väärin.

en: The required field %1 was not filled in.
fi: Vaadittu kenttä %1 on tyhjä.

en: The selected User System does not support new user registration.
fi: Valittu käyttäjäjärjestelmä ei tue uusien käyttäjien rekisteröintiä.

en: The topic is in an old format
fi: Aihe on vanhassa formaatissa.

en: The two passwords you entered do not match.
fi: Syöttämäsi salasanat eivät täsmää.

en: The user %1 has already been activated, and should be able to log in.
fi: Käyttäjätili %1 on jo aktivoitu ja tunnuksella pitäisi pystyä kirjautumaan.

en: There are problems with renaming this web:
fi: Ongelmia verkon uudelleen nimeämisessä:

en: There has been a problem adding your user id to the Password system.
fi: Ongelma havaittu syötettäessä käyttäjä-id salasanajärjestelmään.

en: There is a risk that someone may be trying to use your identity to change content on %1 without your knowledge.
fi: On mahdollista että joku yrittää käyttää sinun käyttäjänimeäsi muuttaakseen %1 sisältöä tietämättäsi.

en: There should be a line that includes %1, look for %2 (or %3)
fi: Rivin tulisi lisätä %1, katso %2 (tai %3)

en: This Foswiki does _not_ support new User Registration
fi: Tämä Foswiki _ei_ tue uusien käyttäjien rekisteröitymistä

en: This can be automatically upgraded by:
fi: Tämä voidaan automaattisesti päivittää:

en: This could be for several reasons:
fi: Tämä voi johtua useasta syystä:

en: This form is used to change your registered e-mail addresses. Your registered e-mails are used by Foswiki for sending you e-mails, include notifications of password changes. The addresses you register via this form are kept secret and will *not* be published anywhere on this site.
fi: Tätä lomaketta käytetään rekisteröityjesi sähköpostien muuttamiseen. Foswiki käyttää Rekisteröimiäsi sähköpostiosoitteita sähköpostin lähettämiseen ja huomautuksiin mm. salasanojen muutoksista. Osoitteet, jotka rekisteröit tämän lomakkeen kautta, pidetään salassa, eikä niitä julkaista missään tällä sivulla.

en: This is a subscription service to be automatically notified by e-mail when topics change in this %1 web. This is a convenient service, so you do not have to come back and check all the time if something has changed. To subscribe, please add a bullet with your %2 in alphabetical order to this list:
fi: Alla listattuja käyttäjiä informoidaan automaattisesti sähköpostitse kaikista %1 webiin tulleista muutoksista. Jos haluat ilmoituksen itsellesi, lisää oma %2 listaan muokkaamalla tätä sivua:

en: This is an automated e-mail from %1.
fi: Tämä on automaattinen sähköposti lähettäjältä %1

en: This is an automated e-mail notification of user registration in %1.
fi: Tämä on automaattinen sähköposti-ilmoitus käyttäjän rekisteröitymisestä palveluun %1.

en: This is the Trash. Here you can undelete topics; deleted attachments are in TrashAttachment.
fi: Tämä on roskakori. Täällä voit palauttaa aiheita; poistetut liitteet ovat TrashAttachment:ssä.

en: This name has been chosen so it doesn't conflict with any other topics already in the %1 web.
fi: Tämä nimi on valittu, jottei se aiheuta ristiriitaisuuksia muiden aiheiden välillä 1% verkossa.

en: This requires the form definition to be present.
fi: Tämä edellyttää lomakkeen määrittelyn

en: This site is powered by Foswiki
fi: Foswiki on tehnyt tämän sivuston

en: This site requires at least %1 character passwords
fi: Tämä sivusto vaatii vähintään %1 merkkkiä pitkän salasanan

en: This topic:
fi: Tämä aihe:

en: Those changes have been merged with yours to create Rev %1. Text fields will have been merged, but other data such as form fields may have overwritten the other users changes. Please inspect the topic to make sure it is OK, especially if you made any changes to form fields.
fi: Nuo muutokset ovat yhdistetty sinun muutoksien kanssa, muodostaen uudistetun version %1. Tekstikentät ovat yhdistetty, mutta muu data, kuten lomakekentät, voivat olla korvattu toisen käyttäjän toimesta. Tarkista aihe, varsinkin jos teit muutoksia lomakekenttiin.

en: To display the above search results in a topic, copy-paste the following markup:
fi: Näyttääksesi hakutulokset yläpuolelta aiheessa, kopioi-liitä seuraava merkintä:

en: To edit pages on this Foswiki site, you must have a registered user name and password.
fi: Muokataksesi sivuja tällä Foswiki -sivustolla sinulla täytyy olla rekisteröity käyttäjätunnus ja salasana.

en: To edit the topic anyway, click
fi: Muokataksesi kuitenkin aihetta, klikkaa

en: To register as a new user, simply fill out this form:
fi: Kirjautuaksesi uudeksi käyttäjäksi täytä vain tämä lomake:

en: To see if %1 has finished editing yet, click
fi: Tarkistaaksesi onko %1 lopettanut muokkauksen, klikkaa

en: To topic:
fi: Aiheeseen:

en: To web:
fi: Verkkoon:

en: Toolbox
fi: Työkalut

en: Topic %1 does not exist
fi: Aihetta %1 ei ole olemassa

en: Topic Save Error
fi: Aiheen tallennusvirhe

en: Topic attachments
fi: Aiheen liitteet

en: Topic can not be upgraded from old style category table
fi: Aihetta ei voi päivittää vanhan tyylisestä kategoriataulusta

en: Topic name
fi: Aiheen nimi

en: Topic name:
fi: Aiheen nimi:

en: Topic parent:
fi: Isäartikkeli

en: Topic revision:
fi: Aiheen versio:

en: Topic save error
fi: Aiheen tallennusvirhe

en: Topic templates in %1 Web
fi: Aihesivupohjat %1 verkossa

en: Topic title
fi: Aiheen otsikko

en: Topic was merged
fi: Aihe yhdistetty

en: Topic will be named:
fi: Aihe tullaan nimeämään:

en: Topics in %1 web
fi: Aiheita verkossa %1

en: Topics in %1 web:
fi: Aiheita verkossa %1:

en: Topics per web
fi: Aiheet per verkko

en: Topics which are currently being edited by other users in the %1 Web:
fi: Aiheet, joita parhaillaan muokataan muiden %1 verkon käyttäjien toimesta:

en: Topics which refer to this web and are are currently being edited by other users:
fi: Aiheet, jotka viittaavat tähän verkkoon ja joita muokataan tällä hetkellä muiden käyttäjien toimesta:

en: Topics which refer to this web that you do not have permission to change:
fi: Aiheet, jotka viittaavat tähän verkkoon, joihin sinulla ei ole oikeuksia muokata:

en: Total matches
fi: Osumia kaikkiaan

en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

en: Uncomment preference settings to activate them (remove the #-sign). Help and details on preference settings are available in %1.
fi: Poista kommentit preferenssin asetuksista aktivoidaksesi ne (poista #-merkki). Yksityiskohdat ja infoa preferenssin asetuksista löytyy %1.

en: Unrecognised user and/or password
fi: Tuntematon käyttäjä ja/tai salasana

en: Unrecognized action command %1
fi: Ei-tunnettu toimintokomento %1

en: Update attachment %1 on %2
fi: Päivitä liitetiedosto %1 %2

en: Update links
fi: Päivitä linkit

en: Upload file
fi: Lähetä tiedosto

en: Upload up to %1 KB.
fi: Lähetä jopa %1 kB nopeudella.

en: Uploaded file %1 exceeds limit of %2 KB
fi: Lähetetyn tiedoston %1 koko ylittää rajoituksen %2 KB

en: Uploaded file is too big
fi: Lähetetty tiedosto on liian suuri

en: Use %1 instead.
fi: Käytä sen sijasta %1.

en: Use %1 instead.
fi: Käytä sen sijaan %1.

en: Use template:
fi: Käytä sivupohjaa:

en: User Account %1 Deleted
fi: Käyttäjätili %1 poistettu

en: User Reference
fi: Käyttäjäopas

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users with automatically generated passwords should proceed immediately to [[%1][change password]] to change their password to something memorable.
fi: Käyttäjät, joiden salasana on generoitu automaattisesti tulisi siirtyä välittömästi [[%1][vaihtamaan salasanansa]] johonkin muistettavaan arvoon.

en: Version
fi: Versio

en: Version history
fi: Versiohistoria

en: Version history of %1
fi: %1:n versiohistoria

en: View
fi: Näytä

en: View difference
fi: Näytä eroavaisuudet

en: View previous topic revision
fi: Näytä aiheen edellinen versio

en: View raw text without formatting
fi: Näytä raaka teksti ilman muotoiluja

en: View revision:
fi: Näytä versio:

en: View templates
fi: Näytä sivupohjat

en: View topic
fi: Näytä aihe

en: View total topic history
fi: Näytä aiheen täysi historia

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning! Confirmation required
fi: Varoitus! Vahvistus vaadittu

en: Warning: 'include' topic does not exist!
fi: Varoitus: Aihetta ei ole olemassa

en: Warning: Can't INCLUDE %1 repeatedly, topic is already included. %2
fi: Varoitus: Toistuva lisääminen ei onnistu, aihe on jo lisätty. %2

en: Warning: Can't INCLUDE '%1', path is empty or contains illegal characters.
fi: Varoitus: Ei voi lisätä '%1', polku on tyhjä tai sisältää virheellisiä kirjaimia.

en: Warning: Can't find named section %3 in topic %1.%2
fi: Varoitus: Nimettyä osaa %3 ei löydy aiheesta %1.%2

en: Warning: Can't find topic %1.%2
fi: Varoitus: Aihetta %1.%2 ei löydy

en: Warning: Could not send confirmation email
fi: Varoitus: Vahvistus-sähköpostia ei voitu lähettää

en: Warning: Could not send confirmation email, email has been disabled
fi: Varoitus: Vahvistus-sähköpostia ei voitu lähettää, sähköposti on poistettu

en: Warning: This site does not allow %<nop>INCLUDE% of URLs
fi: Varoitus: Tämä sivusto ei salli URLien %<nop>INCLUDE%

en: Warning: \'include\' topic does not exist!
fi: Varoitus: Aihetta ei ole olemassa

en: Web Search
fi: Verkkohaku

en: Webs
fi: Verkot

en: Welcome to the %1 web
fi: Tervetuloa %1 verkkoon

en: When %1 receives the form, it will mail an account activation code to the e-mail address you gave above. Enter that activation code in the following screen, or follow the link in the e-mail, to activate your account. Once your account is activated, %1 will:
fi: Kun %1 vastaanottaa lomakkeen, se sähköpostittaa tilin aktivointikoodin siihen osoitteeseen, jonka annoit ylempänä. Syötä aktivointikoodi seuraavaan näyttöön, tai seuraa sähköpostin linkkiä aktivoidaksesi tilisi. Kun tili on aktivoitu, %1:

en: While attempting to email <noautolink>%1</noautolink>.
fi: Yrittäessään lähettää sähköpostia <noautolink>%1</noautolink>.

en: Who
fi: Kuka

en: Would you like to go to:
fi: Haluaisitko mennä:

en: You are already registered
fi: Olet jo rekisteröitynyt

en: You are also listed in the %1 topic
fi: Olet myös listattu %1 aiheessa

en: You are denied access to the following topics in the web:
fi: Sinulta on evätty pääsy seuraaviin aiheisiin verkossa:

en: You are encouraged to go ahead and edit - unless you intend to change data in a form attached to the topic. If %1 actually _does_ save while you are editing, your changes will be merged, and nothing will be lost. Form data cannot easily be merged though, so in this case you are recommended to check with %1 first.
fi: On suositeltavaa muokata - jollet ole muuttamassa aiheessa olevaa lomakkeen dataa. Jos %1 tallentaa, kun olet muokkaamassa, muutokset yhdistetään, eikä mitään dataa häviä. Lomakedataa ei voi helposti yhdistää, joten on suositeltavaa merkitä %1 ensiksi.

en: You are here:
fi: Olet täällä:

en: You are recommended to choose short names, preferably less than 10 characters, starting with an upper-case alphabetic character and using only alphanumeric characters. If you want to create a template web (a web just used as a base to create new webs) choose a name that starts with an underscore and has only alphanumeric characters.
fi: On suositeltavaa valita lyhyet nimet, mielellään alle 10 kirjainta, aloittaen isolla kirjaimella ja käyttäen ainoastaan aakkosnumeerisia kirjaimia. Jos haluat luoda malliverkon (Verkko, jota käytetään perustana uusille verkoille) valitse nimi, joka alkaa alleviivauksella ja sisältää ainoastaan aakkosnumeerisia kirjaimia.

en: You are trying to %1 an attachment that does not exist.
fi: Yrität toimintoa %1 liitteelle, jota ei ole olemassa.

en: You are trying to create a topic from a template that does not exist.
fi: Yrität luoda uutta artikkelia sivupohjasta, jota ei ole olemassa.

en: You are trying to perform an action on a topic that does not exist (action '%1').
fi: Yrität suorittaa toiminnon aiheelle, jota ei ole olemassa (toiminto '%1').

en: You are trying to rename a topic that does not exist.
fi: Yrität uudelleennimetä aiheen, jota ei ole olemassa

en: You can [[%1][create a new web]] if you have permission. Contact %2 if you have any questions.
fi: Voit [[%1][Luoda uuden verkon]] jos sinulla on oikeuksia. Ota yhteyttä %2 jos sinulla on kysyttävää.

en: You can also use the names of the standard HTML colors (black, silver, gray, white, maroon, red, purple, fuchsia, green, lime, olive, yellow, navy, blue, teal, or aqua)
fi: Voit myös käyttää HTML standardien värinimiä  (black(=musta), silver(=hopea), gray(=harmaa), white(=valkoinen), maroon(=kastajanruskea), red(=punainen), purple(=purppura), fuchsia(=fuksia), green(=vihreä), lime, olive(=oliivin vihreä), yellow(=keltainen), navy(=tumman sininen), blue(=sininen), teal(=tavi), tai aqua)

en: You can change your password at via %1
fi: Voit vaihtaa salasanaasi myös sivun %1 kautta

en: You can give this web a different name.
fi: Voit antaa tälle verkolle toisen nimen.

en: You can set your favorite language permanently by setting the %1 variable in your user topic.
fi: Voit vaihtaa kielen pysyvästi haluamaksesi asettamalla muuttujan %1 käyttäjäsivullesi

en: You cannot register twice, the name %1 is already registered.
fi: Et voi rekisteröityä kahdesti, nimi %1 on jo rekisteröity.

en: You have *not* been registered.
fi: *Et* ole rekisteröitynyt.

en: You may be able to get your Wiki administrator to change the settings if they are inappropriate for your environment.
fi: Voit mahdollisesti saada Wiki-vastaavan muuttamaan asetuksia, jos ne ovat sopimattomia ympäristöllesi.

en: You may have clicked a registration verification link that you had already visited.
fi: Olet mahdollisesti klikannut rekisteröinnin vahvistus-linkkiä, jota olet jo aiemmin klikannut.

en: You may need to close your browser to make this change take effect.
fi: Voit joutua sulkemaan selaimesi, jotta muutokset päivittyvät.

en: You must pass a topic name.
fi: Sinun on syötettävä aiheen nimi.

en: You now need to verify your e-mail address. You can do so by entering %1 in the form presented to you when this e-mail was sent, or by visiting %2
fi: Nyt sinun tulee vahvistaa sähköpostiosoitteesi. Voit tehdä sen syöttämällä %1 lomakkeen, jonka sait kun tämä sähköposti lähetettiin, tai vierailemalla %2

en: You really ought to register a valid e-mail address. If Foswiki can't find a registered e-mail for you in the secret database, it will look in your user topic for a line like this:
fi: Sinun tulisi rekisteröidä validi sähköpostiosoite. Jos Foswiki ei löydä rekisteröityä sähköpostiosoitetta, käyttäjäsivusi näyttää tälläiseltä riviltä:

en: You will be able to review the copied topic before saving
fi: Sinulla on mahdollisuus tarkistaa kopioitava aihe ennen tallennusta.

en: You will be able to review the topic before saving it to a new revision
fi: Sinulla on mahdollisuus tarkistaa aihe ennen uuden version tallennusta

en: You will probably have to ask your administrator, %1, to do this.
fi: Sinun pitää luultavasti pyytää järjestelmäylläpitäjääsi, %1, tekemään tämä.

en: Your %1.LoginName
fi: Sinun %1.Käyttäjätunnuksesi

en: Your activation code has been sent to %1.  Either click on the link in your e-mail or enter the code in the box below to activate your membership. (This code is of the form "YourName.xxxxxxxxxx")
fi: Aktivointisähköpostisi on lähetetty osoitteeseen %1. Aktivoidaksesi tunnuksesi voit joko klikata linkkiä sähköpostissa tai kirjoittaa aktivointikoodin allaolevaan kenttään. (Koodi on muotoa "SinunNimesi.xxxxxxxxxx")

en: Your language will be changed to %1 from the next screen. You will be redirected to there right now. If you aren't, [[%2][click to proceed]].
fi: Kieliasetus muutetaan arvoon %1 seuraavasta sivusta lähtien. Sinut uudelleenohjataan seuraavalle sivulle automaattisesti, mutta voit myös [[%2][klikata tästä jatkaaksesi]]

en: Your password has been changed to %1.
fi: Salasanasi on vaihdettu arvoon %1.

en: Your password:
fi: Uusi salasana:

en: Your personal %1 topic is located at %2. You can customize it as you like:
fi: Henkilökohtainen aiheesi, %1, on sijainnissa %2. Voit muokata sitä haluamallasi tavalla:

en: Your personal Foswiki topic %1 has been created
fi: Henkilökohtainen Foswiki aiheesi %1 on luotu

en: Your registered e-mail address(es) are updated to: <noautolink>%1</noautolink>.
fi: Rekisteröidyt sähköpostiosoitteesi on päivitetty seuraavasti: <noautolink>%1</noautolink>

en: Your registration verification email has either failed, or is queued in the mail system.
fi: Rekisteröitymisen tarkistussähköposti on joko jäänyt saapumatta perille tai se on edelleen jonossa postijärjestelmässä.

en: Your signature to copy/paste
fi: Allekirjoituksesi kopioitavaksi

en: Your signature to copy/paste:
fi: Allekirjoituksesi kopioitavaksi:

en: Your system may not support changing passwords through Foswiki. Check with your Wiki administrator.
fi: Järjestelmäsi ei välttämättä tue salasanojen vaihtamista Foswikin kautta. Varmista tieto Wiki -ylläpitäjältäsi.

en: Your user name has been removed from the Authentication System.
fi: Käyttäjätunnuksesi on poistettu autentikointijärjestelmästä

en: Your user topic has not been renamed. Please e-mail %1 to request this.
fi: Käyttäjätunnuksesi otsikkoa ei ole uudelleennimetty. Lähetä pyyntö sähköpostilla osoitteeseen %1

en: [[%1][Debug topic text]].
fi: [[%1][Debuggaa aiheen teksti]].

en: [multiple of 3 spaces] * [space] Set [space] VARIABLENAME [space] = [value]
fi: [3 väliä] * [väli] Set [väli] MUUTTUJANNIMI [väli] = [arvo]

en: _language_name
fi: Suomi

en: access denied on root
fi: Pääsy kielletty roottiin

en: access denied on topic
fi: pääsy kielletty aiheeseen

en: access denied on web
fi: pääsy kielletty webiin

en: access not allowed on root
fi: Pääsy roottiin kielletty

en: access not allowed on topic
fi: pääsy aiheeseen estetty

en: access not allowed on web
fi: pääsy web:iin estetty

en: advanced search
fi: tarkennettu haku

en: and
fi: ja

en: change, update, previous revisions, move, delete...
fi: muokkaa, päivitä, aikaisemmat versiot, siirrä, poista...

en: checkboxes of referenced topics
fi: valintaruudut viitettyihin aiheisiin

en: don't forget to check your Topic Settings
fi: älä unohda tarkistaa Aiheesi asetuksia

en: edit
fi: muokkaa

en: fields are required.
fi: kentät ovat vaadittuja

en: has more information about attaching files.
fi: sisältää tarkempaa tietoa liitetyistä tiedostoista

en: help
fi: ohje

en: hints on good style
fi: vinkkejä hyvään tyyliin

en: in raw text format
fi: raa'assa tekstimuodossa

en: indicates mandatory fields
fi: merkitsee vaadittua kenttää

en: looking for references in _all public webs_
fi: etsitään referenssejä _kaikista julkisista webeistä_

en: manage
fi: hallitse

en: more...
fi: lisää...

en: now %1
fi: nyt %1

en: or
fi: tai

en: preview
fi: esikatselu

en: put it back
fi: laita takaisin

en: retrieved at %1
fi: noudettu %1

en: scans links in _%1 web_ only
fi: etsi linkkejä vain _%1 verkosta_

en: scans links in _all public webs_
fi: etsi linkkejä _kaikista julkisista verkoista_

en: title='Attach an image or document to this topic' accesskey='a'>&Attach
fi: title='Liitä kuva tai dokumentti tähän aiheeseen' accesskey='a'>Liitä

en: title='Create new topic' accesskey='c'>&Create
fi: title='Luo uusi aihe' accesskey='c'>Uusi

en: title='Delete or rename this topic; set parent topic; view and compare revisions' accesskey='m'>&More topic actions
fi: title='Poista tai uudelleennimeä tämä aihe; Aseta isäartikkeli; Katso ja vertaile muokkausversioita' accesskey='m'>&Lisää vaihtoehtoja

en: title='Edit this topic text' accesskey='e'>&Edit
fi: title='Muokkaa aiheen sisältöä' accesskey='e'>Muokkaa

en: title='Printable version of this topic' accesskey='p'>&Print version
fi: title='Tulostettava versio aiheesta' accesskey='p'>Tulostettava versio

en: title='Raw Edit this topic text' accesskey='w'>Ra&w edit
fi: title='Muokkaa tekstiä ilman muotoiluja' accesskey='w'>Raaka muokkaus

en: title='Search all webs for topics that link to here' accesskey='l'>A&ll Webs
fi: title='Etsi kaikista verkoista aiheita jotka linkittävät tänne' accesskey='l'>Kaikki verkot

en: title='Search the %1 Web for topics that link to here' accesskey='b'>&Backlinks
fi: title='Etsi %1 verkosta artikkelit, jotka viittaavat tänne ' accesskey='b'>&Käänteislinkit

en: title='Search the %1 Web for topics that link to here' accesskey='b'>We&b
fi: title='Etsi verkosta %1 aiheita, jotka linkittävät tänne' accesskey='b'>Verkko

en: title='View raw text without formatting' accesskey='r'>&Raw View
fi: title='Näytä aihe ilman muotoiluja' accesskey='r'>&Näytä raaka

en: title='View topic' accesskey='v'>&View topic
fi: title='Näytä aihe' accesskey='v'>&Näytä aihe

en: title='View total topic history' accesskey='h'>&History
fi: title='Näytä täydellinen historia' accesskey='h'>&Historia

en: user list truncated
fi: käyttäjälista nollattu

en: value='Cancel' accesskey='c'
fi: value='Peruuta' accesskey='c'

en: value='Discard' accesskey='d'
fi: value='Hylkää' accesskey='d'

en: value='Preview' accesskey='p'
fi: value='Esikatselu' accesskey='p'

en: value='Quiet save' accesskey='q'
fi: value='Hiljainen tallennus' accesskey='q'

en: value='Save and Continue' accesskey='k'
fi: value='Tallenna ja Jatka' accesskey='k'

en: value='Save' accesskey='s'
fi: value='Tallenna' accesskey='s'

en: view
fi: näytä

en: why you are being asked to confirm
fi: Miksi sinulta kysytään vahvistusta

en: you *must* have at least one valid registered e-mail to be able to reset your password. If none of your registered e-mail addresses is valid, and you have forgotten your password, contact %1.
fi: sinulla *täytyy* olla vähintään yksi validi rekisteröity sähköposti, jotta voit resetoida salasanasi. Jos yksikään sinun rekisteröidyistä sähköpostiosoitteista ei ole validi, ja olet unohtanut salasanasi, ota yhteyttä %1.
